Rovinj će i ove godine ugostiti 11. ETNOFILm festival čija će se glavnina programa izvoditi u prostorijama Multimedijalnog centra (MMC). Ove godine festival će obilježit traganje za eksperimentalnim metodama i formama bilježenja i prenošenja etnoloških istraživanja i nematerijalne kulturne baštine medijem filma i crteža. Ovogodišnje trajanje festivala i festivalskih događanja nešto je dulje nego prethodne s obzirom na promjene u konceptu festivala koje će doći do izražaja upravo ovim 11. izdanjem.
S obzirom na to da je 2019. godina proglašena godinom autohtonih jezika, upravo će ta tema biti okvir i poveznica za glavninu festivalskih događanja, odnosno festivalskog programa. Na taj način se i ETNOFILm pridružuje brojnim svjetskim događanjima koja su u fokus stavila autohtone, posebno one ugrožene, jezike.
Ove godine naglasak je stavljen na dvije radionice koje će se održavati paralelno. Prva radionica će se održati u suradnji s regionalnom Ljetnom filmskom školom Centra za vizualnu antropologiju iz Beograda i kolektivom Vizantrop. Pod mentorstvom Relje Pekića Carića polaznici će primjenjujući i kombinirajući svoja specifična znanja kroz praktični, angažirani i istraživački rad, moći izraziti svoje ideje spajajući umjetničku i znanstvenu formu snimanjem kratkih filmova u okviru zadane teme. Pod vodstvom Bojana Mucka i Lucije Ostrogović, po prvi put u Hrvatskoj i šire realizirat ćemo radionicu etnografskog crteža. Uz teoretski dio, polaznici će imati zadatak razviti storyboard temeljem etnografskog terenskog istraživanja. Radionica će uključivat terensko istraživanje Rovinja i/ili okolice i mapiranje elemenata svakodnevnice povijesne jezgre i/ili drugih zona grada.
Uz dnevni raspored ispunjen programom radionica, večernji sati namijenjeni su za tematski i sadržajno relevantna predavanja kao i za izložbe koje realizira Etnografski muzej Istre i FARO11 Udruga za razvoj kreativnih industrija. Izdvajamo predavanje Sabine Mikelić, likovne i multimedijalne umjetnice, koja se bavi umjetničkim istraživanjem u filmu pa tako i istraživanjem odnosa između autora i protagonista.
Finale festivala je rezervirano za filmski program koji će svojim tematskim okvirom također biti posvećen autohtonim jezicima. Prikazat će se oko šest filmova koje će ovogodišnji selektori (Tamara Nikolić Đerić i Sandra Urem) izabrati nakon odaziva autora na javno upućen poziv za filmove s jasno definiranim kriterijima. Filmski program planiran je za petak i subotu (26. - 27.04.2019.) dok će zadnji dan festivala, subota (27.04.2019.) biti obogaćen i vrsnim glazbenim programom u formi koncerta zatvaranja 11. ETNOFILm festivala.
Prijave za filmove su besplatne i otvorene za filmove s inovativnim i analitičkim pristupom kulturi i društvu. Određivanje 2019. godine kao Međunarodne godine autohtonih jezika daje nam mogućnost da 11. ETNOFILm posvetimo filmskim projektima snimljenim na autohtonim jezicima ili tematski vezanim za autohtone jezike. ETNOFILm Festival potaknut će sudjelovanje autora na događaju (26. i 27. travnja u Rovinju) pokrivanjem (dijela) troškova putovanja i smještaja. Također, najbolji film odabran od strane stručnjaka iz područja ICH-a i lingvistike dobit će 500 EUR kao poticaj za buduća istraživanja i promicanje autohtonih jezika.
Poziv je otvoren do 1. travnja 2019. godine, a filmska produkcija ne bi trebala biti starija od 4 godine (proizvedena između 2014. i 2018.). Filmovi moraju biti dostupni na internetskim poveznicama za preuzimanje. Prihvaćaju se samo verzije s engleskim titlovima. Prijave se mogu poslati e-poštom na adresu tamara@etnfilm.com zajedno s poveznicom na film.