Pazi što jedeš laboratorij
Pazi što jedeš Laboratorij (PŠJ LAB) - projekt je koji okuplja studente/ice etnologije I kulturne antropologije sa Sveučilišta u Zagrebu i Zadru, provodi terenska istraživanja na temu tradicijske i suvremene prehrane te potiče pristupe, tehnike i metode vizualne etnografije. Projekt se odvija već šestu godinu za redom, a organiziran je od strane Etnografskog muzeja Istre na području Pićna, u Centru za nematerijalnu kulturu Istre, te se bavi temom prehrane. U organizaciji i realizaciji projekta i programa, kao voditelji i mentori, sudjeluju: dr. sc. Tanja Kocković Zaborski, viša kutosica (Etnografski muzej u Zagrebu), dr. sc. Tihana Rubić, izvanredna profesorica (Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju), dr. sc. Danijela Birt Katić, docentica (Sveučilište u Zadru, Odjel za etnologiju i antropologiju) te Matija Kralj, videoumjetnik i dokumentarist. Više o cijelom projektu saznajte klikom na sliku.
2022. godine, projekt se odvija u Zadru s temom organiziranih oblika prehrane, a s naglaskom na studentskoj prehrani te fotografiji. Studentska prehrana, kao i mjesta na kojima se studentima organizira prehrana (studentske menze), etnološki su i kulturnoantropološki relevantna sjecišta istraživanja društvene svakodnevice: susreta, vrijednosti, očekivanja, navika, rutina, izbora i taktika. Na ovim kompleksnim mikroiskustvima prehrane, te studentima bliskoj temi i istraživanoj skupini, temeljit će se ovogodišnji program PŠJ LAB-a. Program projekta nalazi se na poveznici.
Povodom obilježavanja pete godišnjice projekta organizirana je izložba Kronike jednog projekta - predstavljanje projekta Pazi što jedeš. Izložba se mogla razgledati u razdoblju od 21.10. do 25.11.2021. godine na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru, a nudila je studentske radove koji su rezultat dosadašnjih terenskih istraživanja, dokumentiranja nematerijalne kulture i izrade etnografskih filmova. Osim toga, mogli su se pronaći i predmeti korišteni u dokumentiranju etnografske građe kao i građa prikupljena na terenu.
Pandemijska 2020. godina nije zaustavila projekt već se on prilagodio novonastalim uvijetima pa su sudionici većinu aktivnosti odradili tokom "lockdowna". Uz online radionicu filma, studentice Ivana Šuplika, Magdalena Cukor, Eni Grbić i Nikolina Sokol, odradile su teren vlastite svakodnevice. Iako su međusobna interakcija te izravan kontakt s lokalnom zajednicom u Istri izostali, rezultat pandemijskog izdanja projekta nudi vrijedne uvide u svakodnevicu "novog normalnog". Tekstovi i fotografije prikazani su u katalogu projekta.
Godine 2019. u projektu su sudjelovale studentice Danijela Paska, Jurja Romić, Ana Mari Gašparić i Magdalena Đurasek. Pod mentorstvom dr.sc. Danijele Birt Katić studentice su, u suranji sa studenticama Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, istraživale proizvodnju craft piva. Terensko istraživanje i dokumentiranje nematerijalne kulture rezultiralo je produkcijom studentskog etnografskog filma te tekstova i fotografija prikazanih u katalogu projekta.
Studentski etnografski filmski festival - SEF
održava se kontinuirano od 2014. godine u organizaciji studenata Odjela za etnologiju i antropologiju te udruge Antropop, a s ciljem upoznavanja studenata s etnografskim filmom, tj. posebnim oblikom etnografskog istraživanja ostvarenog i prezentiranog kroz upotrebu vizualnih medija. Više o projektu saznajte klikom na sliku.
2019. godine studenti su u sklopu SEF festivala, a pod mentorstvom Bojana Mucka i dr. sc. Senke Božić Vrbančić, prezentirali svoje radove sa kolegija Vizualna kultura u obliku izložbe naziva Zadarske urbane praznine. Izložba je bila postavljena kao kombinacija arhiva i zidnih novina u galeriji ZadArt.