Najava konferencije: In the Frictions: Fragments of Care, Health and Wellbeing in the Balkans

Od 27. do 29. travnja na Sveučilištu u Zadru održat će se međunarodna znanstvena konferencija "In the Frictions: Fragments of Care, Health and Wellbeing". Konferenciju suorganiziraju Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru i Institut za filozofiju i društvenu teoriju Sveučilišta u Beogradu, a sponzorira ju Wenner-Gren fundacija.

Tijekom tri dana konferencije 50 izlagača/ica će razgovarati o temama vezanim za brigu, zdravlje i dobrobit. Imat ćemo priliku čuti i dvije plenarne izlagačice: Sabinu Stan i Čarnu Brković. Sabina Stan je docentica socijalne antropologije na Sveučilištu u Dublinu, u Školi za njegu, psihoterapiju i zdravstvenu zajednicu na DCU u Irskoj. Njezino istraživanje fokusirano je na postsocijalističke transformacije u poljoprivredi i zdravstvu u Rumunjskoj, intraeuropsku mobilnost u zdravstvu te kolektivnu akciju kao odgovor na privatizaciju zdravstva i mjere štednje u Europi. Njezin rad objavljen je u izdanjima CNRS (Pariz), Routledge, Oxford i Rowman & Littlefield, kao i u časopisima poput Journal of European Social Policy, Social Science and Medicine, JRAI i Medical Anthropology. Trenutno istražuje politiku rada i novu ekonomsku upravu EU-a u zdravstvu (vidi https://www.erc-europeanunions.eu/), tema koju će također obuhvatiti i njezina nova knjiga s Cambridge UP.
Čarna Brković je profesorica kulturne antropologije i etnologije Europe na Sveučilištu u Mainzu. Čarna je proučavala klijentelizam u socijalnoj zaštiti u Bosni i Hercegovini (Managing Ambiguity, Berghahn, 2017). Trenutno piše knjigu o tome kako je transformacija od jugoslavenskog socijalizma do neoliberalnog kapitalizma promijenila značenje i praksu humanitarizma u Crnoj Gori. Kao znanstvenica s crnogorskim putovnicom i doktoratom iz Ujedinjenog Kraljevstva, radi na transformiranju antropologije u decentraliziranu globalnu disciplinu.

Cilj konferencije "In the Frictions: Fragments of Care, Health and Wellbeing" je uspostaviti mrežu antropologa i srodnih znanstvenika na području Balkana koji se bave pitanjima brige, zdravlja i dobrobiti.

Program i knjižica sažetaka dostupni su na web stranici https://conference.unizd.hr/frictions/, gdje također možete pronaći sve potrebne informacije za prijavu i sudjelovanje na konferenciji.