Obavijest studentima 1. godine diplomskog studija

Poštovane/-i,

u ponedjeljak, 2. svibnja 2016. umjesto predavanja iz kolegija Stvaranje baštine organizira se terenska nastava u Nin gdje se toga dana obilježava jubilarna proslava 500. obljetnice ukazanja Gospe od Zečeva  (1516.-2016.).

Okupljanje je u ponedjeljak u 08:00h ispred zgrade Novog kampusa.

Gospa od Zečeva svetkovina je Majci Božjoj povezana uz najstariji hrvatski kršćanski grad Nin.

Ime svetkovine potječe od naziva istoimenog otoka Zečeva koji se nalazi desetak kilometara sjevernije od grada Nina. Cestom se do otočića dolazi izravno preko mjesta Vrsi koje je udaljeno od Nina svega 3 kilometra. Do samog otočića automobilom je potrebno svega nekoliko minuta ali je ustaljen običaj, da se do svetišta dolazi pješice. To je dio zavjeta kojim Ninjani i svi dobronamjernici odaju počast Majci Božjoj. Detaljnije povijesne činjenice i kronologiju moguće je pronaći u arhivu nadbiskupije zadarske gdje su među ostalom građom pohranjene crkvene i matične knjige stare ninske biskupije koja je ukinuta 1838.g.