Poziv na predstavljanje knjige i predavanje - Luka Šešo: Živjeti s nadnaravnim bićima

U četvrtak, 28. travnja 2016. od 18:00 do 19:30h u Gradskoj knjižnici Zadar Luka Šešo predstavit će svoju knjigu: Živjeti s nadnaravnim bićima.

"Vještice, more, vukodlaci, vile i druga bića već su više od sto godina u fokusu hrvatskih etnologa i folklorista. Još od kraj 19. stoljeća raznorodni sakupljači građe, koje će 1897. Antun Radić okupiti oko novonastalog projekta „narodoznanstva“, donosit će brojne zapise iz narodnog života u kojima se spominju nadnaravna bića.

No danas u unutrašnjosti Dalmacije imamo nešto potpuno novo: tu se još uvijek živo pripovijedaju priče o nadnaravnim bićima, a neki u njih i vjeruju.

Luka Šešo u ovom ih radu istražuje na terenu: zanima ga što njegovi sugovornici misle o vjerovanjima u nadnaravna bića, vjeruju li i zašto vjeruju. Drugim riječima, pokušava razumijeti samoga čovjeka, nositelja tradicije i glavnog aktera, subjekta i objekta „vjerovanja u“ nadnaravno."

O autoru:

Luka Šešo (1977.) doktorsku je disertaciju na kojoj se temelji ova knjiga koju izdaje Naklada Jesenski i Turk obranio na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Znanstvenu karijeru započeo je na Institutu za etnologiju i folkloristiku, nastavio na Odsjeku za etnologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a danas je zaposlen na Hrvatskom katoličkom sveučilištu.