Poziv na radionicu "Kultura i evolucija: aktualni pristupi u evolucijskoj antropologiji"

Odjel za etnologiju i antropologiju poziva vas na radionicu Andreja Mentela, naziva Kultura i evolucija: aktualni pristupi u evolucijskoj antropologiji.

Radionica će se održati u razdoblju od 18. do 24. svibnja 2022. godine u prostorijama CodeHub-a. Unutar pet termina, istražiti će se kako evolucijska teorija analizira kulturne fenomene te dobiti uvid u odnos biologije i kulture u ljudskom razvoju. Oslanjajući se na referentni vodič „Not by Genes Alone“ (Richerson & Boyd, 2005) uronit ćemo u pitanja ljudske različitosti. Svaki termin biti će u trajanju od 90 minuta (16.00-18.00 h.), pri čemu svaki obrađuje određenu temu:
18. 5. 2022: Kultura i evolucija 1: zašto je kultura važna.
19. 5. 2022: Darvinistička objašnjenja i kultura.
20. 5. 2022: Kultura i evolucija 2: prilagodba.
23. 5. 2022: Koevolucija gena i kulture.
24. 5. 2022: Kultura ima smisla samo s evolucijske točke gledišta.

Literatura: Richerson. P. J., & Boyd, R. (2005). Not by Genes Alone. How Culture Transformed Human Evolution. Chicago and London: Univ. of Chicago Press.

Voditelj radionice je Andrej Mentel, PhD., Institut za društvenu antropologiju, Fakultet društvenih i ekonomskih nauka, Sveučilište Komenskog u Bratislavi, Bratislava, Slovačka, a radionica je dio Erazmus programa.

Zainteresirani studenti, neovisno o studijskoj grupi mogu se prijaviti na radionicu do 10.5. 2022. dr.sc. Jeleni Kupsjak na mail: jkupsjak@unizd.hr.
Broj sudionika je ograničen na 15.

Sudionici radionice će po njenom završetku dobiti potvrdu o sudjelovanju.