Predstavljanje knjige Suzane Marjanić

Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na

predstavljanje knjige Suzane Marjanić Mitovi i re/konstrukcije: tragom Nodilove “stare vjere” Srba i Hrvata

(Biblioteka Nova etnografija, 2022)

u Knjižnici Instituta za etnologiju i folkloristiku (Šubićeva 42, 5. kat)

u utorak 23. siječnja 2024. u 13 sati

Knjigu će predstaviti:

dr. sc. Deniver Vukelić, stručni urednik za povijest, Školska knjiga

prof. dr. sc.  Luka Šešo, Hrvatsko katoličko sveučilište

i  prof. dr. sc. Nemanja Radulović,  Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu.

Moderatorica promocije: dr. sc. Jelena Ivanišević

Radujemo se Vašem dolasku!

IZ RECENZIJE:

Folklorističko-etimološka paleontologija, rekonstrukcija na osnovu petrificiranih, iz konteksta u većoj ili manjoj meri izmeštenih čestica negdašnje celine nije samo odlika mitološke škole kojoj se priklonio Natko Nodilo. Ista pregnuća obeležila su u rasponu od jednog veka i strukturalističko-semiotička istraživanja V. Ivanova i N. Toporova, te, na srpskim i hrvatskim prostorima – Vitomira Belaja, Radoslava Katičića i Aleksandra Lome, da pomenemo samo one koji su fragmente istraživanja povezali u sistem. Ova činjenica ukazuje na vitalnost i produktivnost “detektivskih” pregnuća “nodilovskog” tipa, na značaj vraćanja njegovim istraživanjima, na inspirativnost tog “naučno-fantastičnog” opusa za potonja promišljanja o putevima tradicije i ukrštajima različitih tradicijskih linija, o autohtonosti, generičkoj povezanosti i tipološkoj srodnosti motiva, što sve studiju Suzane Marjanić čini dragocenom i uzbudljivom za čitanje.

dr. sc. Lidija Delić, Institut za književnost i umetnost, Beograd

Zoom link: